Czy historia Wybuchających kropek naprawdę jest odpowiednia zarówno dla uczniów szkoły podstawowej jak i uczniów szkoły średniej? We wstępie napisano, że zaczyna się od początków matematyki.

Czy wiesz jak wygląda liczydło? To po prostu zestaw prętów z koralikami. Na podstawowym liczydle każdy pręcik ma dziesięć koralików, które możesz przesunąć na jedną stronę. A sztuczka polega na tym, że kiedy przesuniesz wszystkie dziesięć koralików na prawą stronę, to przesuwasz je z powrotem na lewą, a następnie przesuwasz tylko jeden koralik na następnym pręciku. Ludzie używali liczydeł przez tysiąclecia do liczenia i wykonywania działań arytmetycznych.

Ale zadziwiające jest, że jeśli weźmiemy tę znaną już koncepcję i tylko trochę ją zmodyfikujemy, to otworzy się przed nami zupełnie nowy wszechświat matematyczny. Zamiast użycia pręcików i koralików, narysuj pudełka i kropki. Zamiast przesuwania koralików, spraw, żeby wybuchły. I teraz… już widzisz… Wybuchające kropki!

Szkoła podstawowa: Odkryj całą historię algorytmów matematycznych z zadziwiającą jasnością i zobacz, jaką rolę odgrywa ona w zaawansowanej matematyce szkoły średniej.

Szkoła średnia: Zacznij od początku, a w ciągu 20-30 minut będziesz bez problemu wykonywać zadania z algebry wielomianów i sum nieskończonych. Zobaczysz, w jaki sposób CAŁA historia arytmetyki i algebry łączy się w jedno.

Czym dokładnie jest Światowy Tydzień Matematyki? W jaki sposób mogę wziąć udział z moimi uczniami?

Światowy Tydzień Matematyki zaczyna się 10 października 2017, a kończy się 17 października 2017. (Trwa w zasadzie 8 dni!)

Prosimy nauczycieli lub przewodniczących klubów matematycznych i kół matematycznych, lub w sumie każdego, o przeprowadzenie z uczniami pierwszej rozmowy na temat Wybuchających kropek podczas tego tygodnia — podczas jednej lekcji, połowy lekcji, lub [nawet 15 minut](https://www.theglobalmathproject.org/teaching_guides) jest możliwe i się liczy!

Dziesiątki tysięcy, setki tysięcy, a może nawet milion ludzi na całej planecie przeżyje to samo doświadczenie podczas tego tygodnia! Wow!

Oto co trzeba zrobić:

  1. Spójrz samemu na Wybuchające kropki. (język angielski)
  2. Zarejestruj się: Niech zarówno ty, jaki i twoi uczniowie (oraz twoje miasto i kraj) dołączą się do tej światowej zabawy.
  3. Przeprowadź krótką lekcję na temat Wybuchających Kropek wraz z twoimi uczniami podczas Światowego Tygodnia Matematyki.
  4. Podziel się komentarzami i zdjęciami na Twitterze (#gmw2017 lub #explodingdots) i na naszej stronie na Facebooku.

Co to są Wybuchające Kropki?

Odpowiedź wideo

Wybuchające Kropki to nazwa niesamowitej matematycznej historii, która zaczyna się na samym początku matematyki — gdzie nie istnieją żadne założenia — i gładko prowadzi cię przez wspaniałą podróż przez szkolną arytmetykę, licealną algebrę wielomianów, nieskończone sumy i zaawansowaną matematykę, oraz nierozwiązane problemy matematyczne, nad którymi wciąż głowią się matematycy.

Zaczyna się ona od matematyki, która już znasz, i pokazuje ją w zupełnie nowym świetle. Ty i twoi uczniowie możecie natychmiast zobaczyć moc, jaką KAŻDY Z WAS ma, żeby bawić się i zrozumieć zaawansowaną matematykę z niesłychaną łatwością.

Dowiedz się więcej o magii Wybuchających Kropek JUŻ TERAZ tutaj! (strona w języku angielskim)

Dla jakich klas najlepiej dopasowane są Wybuchające kropki?

Historia *Wybuchających kropek* jest najlepsza dla uczniów w wieku około 10 lat, uczniów szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych zaineresowanych odkrywaniem ciekawej i ekscytującej matematyki!

Czy są jakieś materiały pozwalające zaangażować młodszych uczniów? Czy cała moja szkoła podstawowa może uczestniczyć?

Niezbyt długo! W 15 minut możesz wywołać u uczniów pierwszy efekt “wow”. W 30 minut możesz już zobaczyć zadziwienie tematem. A w nieco dłuższym czasie możesz już zaobserwować o wiele więcej takich momentów. Niedługo potem zobaczysz cały wszechświat matematyki czekający tylko na odkrywanie i zabawę.

Po kursie już tylko od ciebie zależy jak szybko lub jak wolno chcesz doświadczać tej historii i bawić się z nią. Przerób całą za jednym razem. (Wersja kompletna, szybka, z dużą ilością akcji, zajmuje 75 minut.) Możesz też przerabiać w małych kawałkach, bardzo powoli. Jeden, lub może dwa kawałki, albo wszystkie w jakimś przedziale czasowym. To jest twoja matematyczna przyjemność, więc zrób tak, jak najbardziej lubisz!

Jak długo potrwa przejście przez lekcję Wybuchające kropki z uczniami?

Niezbyt długo! W 15 minut możesz wywołać u uczniów pierwszy efekt “wow”. W 30 minut możesz już zobaczyć zadziwienie tematem. A w nieco dłuższym czasie możesz już zaobserwować o wiele więcej takich momentów. Niedługo potem zobaczysz cały wszechświat matematyki czekający tylko na odkrywanie i zabawę.

Po kursie już tylko od ciebie zależy jak szybko lub jak wolno chcesz doświadczać tej historii i bawić się z nią. Przerób całą za jednym razem. (Wersja kompletna, szybka, z dużą ilością akcji, zajmuje 75 minut.) Możesz też przerabiać w małych kawałkach, bardzo powoli. Jeden, lub może dwa kawałki, albo wszystkie w jakimś przedziale czasowym. To jest twoja matematyczna przyjemność, więc zrób tak, jak najbardziej lubisz!

Naprawdę? 15 minut czasu lekcji?

Tak! W 15 minut możliwe jest wywołanie u uczniów pierwszej chwili “wow” przy pomocy historii Wybuchających kropek. I ten moment zachwytu się liczy! Żeby dowiedzieć się jak to zrobić, zobacz przewodnik 15-minutowy tutaj (język angielski).

Oczywiście dłuższe rozmowy i lekcje również są mile widziane.

Skąd mam wiedzieć, że ludzie na całym świecie przerabiają to samo co ja i moi uczniowie? Skąd oni będą wiedzieć, że my też uczestniczymy w tym wydarzeniu?

Są tutaj dwa zadania, które trzeba wykonać: Upewnij się, że jesteś zarejestrowany/a na naszej stronie Global Math Week, tak, żeby twoi uczniowie zostali policzeni jako część wydarzenia — i upewnij się również, że na mapie zostanie zarejestrowane twoje miasto i kraj!

A kiedy już przeprowadzisz ze swoimi uczniami pierwszą rozmowę o Wybuchających kropkach — w którymkolwiek dniu tego tygodnia — to daj światu znać, że to robisz. Opublikuj komentarz o tym wydarzeniu, udostępnij zdjęcie, prześlij film do mediów społecznościowych. Nasz oficjalny hashtag na Twitterze to #gmw2017, ale możesz też użyć #explodingdots. Możesz opublikować też coś na naszej stronie na Facebooku.

Czy naprawdę sądzicie, że podczas tego tygodnia dziesiątki tysięcy, setki tysięcy, a nawet milion ludzi będzie odkrywać magię Wybuchających kropek?

Tak! I mówimy to z pewnością siebie. Mamy już dziesiątki tysięcy zarejestrowanych nauczycieli i uczniów. Pochodzą z 68 różnych krajów. To już jest światowe wydarzenie.

Więc nie przegap go! Zarejestruj się! Zaplanuj, co zrobisz —mało lub dużo — z uczniami. I spraw, żeby ich uczestnictwo się liczyło dzięki rejestracji.

To jest wspaniałe, globalne wydarzenie. Upewnij się, że będziecie się liczyć!

Gdzie mam zacząć?

Zacznij tutaj!

Czy historia Wybuchających kropek obejmuje jakiś konkretny program nauczania?

Wybuchające kropki obejmują arytmetykę i algebrę ze szkolnej matematyki — a także o wiele więcej! — ale nie jest to powiązane z żadnym konkretnym programem nauczania. Jest bezpośrednio powiązane z zajęciami w klasie i pozostaje uniwersalne.

Czy potrzebuję jakiejś technologii w mojej klasie?

W odkrywaniu Wybuchających kropek mamy dostępną wersję z pełnym użyciem dostępnej technologii, minimum technologii i wersję bez konieczności używania jakiejkolwiek technologii. Poradniki nauczania dostępne tutaj (w języku angielskim) wyjaśniają jak używać każdej z nich.

Czy materiały udostępnione są za darmo? Czy znikną po Światowym Tygodniu Matematyki 2017?

Wszystkie materiały pozostaną dostępne bezpłatnie i na zawsze. Będzie wiele czasu na odkrycie całej historii Wybuchających kropek w czasie wolnym twoim i twoich uczniów.

Czy materiały są dostępne w wielu językach?

Jesteśmy organizacją obywatelską, a w tłumaczeniu materiałów na inne języki pomagają nam nasi wolontariusze. Każdy rozdział osobistej strony Jamesa tutaj (w języku angielskim) (zobacz lekcję 1.1, lekcję 2.1, lekcję 3.1, i tak dalej) pokazuje materiały, które aktualnie mamy przetłumaczone.

Jeśli chcesz nam pomóc z tłumaczeniem, napisz na: info@globalmathproject.org.

Czy możemy gdzieś umieszczać komentarze, zdjęcia i filmy?

Dziel się komentarzami, zdjęciami i filmami w mediach społecznościowych. Na Twitterze używaj tagów #gmw2017 lub #explodingdots. Zamieść je również na naszej stronie na Facebooku. (Nie zamieszczaj zdjęć osób niepełnoletnich bez pisemnej zgody od ich rodziców lub opiekunów.)