Pi-stacja

Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Mamy już ponad 200 kilkuminutowych filmów, w których nasi tutorzy tłumaczą wszystko, co zawiera podstawa programowa od liczb naturalnych po mnożenie potęg.
Naszym celem jest wyrównywanie szans uczniów. Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na płatne korepetycje, nasze darmowe, angażujące widza filmy są najlepszą alternatywą, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.
Każdy filmik oprócz jasno wyjaśnionego zagadnienia pokazuje także przykłady zadań z rozwiązaniami krok po kroku. Żeby dać szansę uczniowi spróbować własnych sił – tak jak w trakcie korepetycji – w filmach zachęcamy ich do tego oznaczając odpowiednie miejsca pauzą. Staramy się także – wszędzie tam, gdzie to możliwe – dostarczać widzom przykładów i zadań opartych o ich potencjalne doświadczenia i nawiązywać do sytuacji “z życia wziętych”.
Filmy ułożone są w prosty i przejrzysty sposób w playlisty tematyczne (np. “Wstęp do geometrii” lub “Wyrażenia algebraiczne”). Zarówno playlisty jak i poszczególne filmy oznaczone są tagami, które ułatwiają ich wyszukiwanie. Są również pokategoryzowane wg. poziomu edukacyjnego i oznaczone kodami nowej i starej podstawy programowej. Po kliknięciu kodu można przeczytać treść odpowiedniego wymagania szczegółowego z podstawy programowej. To pomoc zwłaszcza dla nauczycieli poszukujących filmów pasujących do danej lekcji.
Wszystkie filmy zawsze będzie można za darmo pobierać, kopiować, a nawet wycinać ich fragmenty i tworzyć na ich bazie własne wersje w dowolnym, nawet komercyjnym celu (licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska CC BY 3.0).
Na pistacja.tv można również pobrać gotowe do wydruku plansze podsumowujące do każdego filmu. Do niektórych filmów dostępne do pobrania są także napisy dla niesłyszących.